czwartek, 9 kwietnia 2015

Leczenie choroby przeciążeniowej

W przeciążeniowej chorobie kręgosłupa, mechanizm leczenia bywa bardzo zróżnicowany i niekiedy dosyć skomplikowany. Patrząc na ogrom przyczyn, które powodują powstawanie dolegliwości bólowych prosto możemy uświadomić sobie, że sposób leczenia zależy od przyczyny właśnie, a także od ogólnych spustoszeń w ciele chorego, czyli od zaawansowania choroby. Najcięższa postać schorzenia to uszkodzenie krążka międzykręgowego, za mniej zaawansowane zmiany morfologiczne można uznać dolegliwości spowodowane zwyrodnieniem tkanek. Wczesny okres choroby charakteryzują czynnościowe objawy bądź ten stan da się uznać za łagodny. Przed pójściem do lekarza chory musi zdać sobie sprawę, że proces leczenia może potrwać bardzo długo – aż do kilku lat, więc warto uzbroić się w cierpliwość.


Leczenie choroby przeciążeniowej

Leczenie przeciążeniowej choroby kręgosłupa spowodowanej uszkodzeniem krążka będzie dążyło w pierwszej kolejności do usunięcia objawów spowodowanych poprzez ucisk krążka na nerwy, co determinuje też stworzenie warunków do usunięcia uszkodzeń krążka. W dalszej kolejności eliminuje się niekorzystne napięcia mięśniowe oraz inne – mniej znaczące objawy czynnościowe. Najbardziej radykalne bywa oczywiście leczenie operacyjne – ten zabieg bywa niezbędny w ostrych stanach, wtedy gdy doszło w tej chwili do znaczących nacisków na układ nerwowy, co objawia się rozmaitymi niedowładami.


Ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup

Poza leczeniem operacyjnym, lekarz może zaordynować też bezoperacyjne leczenie kompleksowe, które łączy w sobie zarówno stosowanie środków farmakologicznych, jakim sposobem lub wykonywanie rozmaitych ćwiczeń bóle kręgosłupa – wszystko to ma pomóc w eliminowaniu bólu. Poza lekami, pomocne mogą być również alternatywne metody leczenia, na przykład fizykoterapia (leczenie prądami, ultradźwiękami, laserem ; krioterapia) i dodatkowo różnego rodzaju masaże. Nie bez znaczenia będzie tutaj też leczenie uzdrowiskowe, a także stosowanie instrumentów finansowych ortopedycznych, czyli gorsetów, stabilizatorów. Bardzo ważna bywa również odpowiednia opieka pielęgnacyjna albo ochronna nad chorym, co z całą pewnością przyspieszy proces leczenia bądź uczyni życie chorego łatwiejszym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz